< October 2017 >
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Obrazovanje > Dječja kartografija
Dosadašnji uspjesi

Hrvatska je do sada s uspjehom sudjelovala na izložbama u Barceloni 1995, Stockholmu 1997, Ottawi 1999, Pekingu 2001, Durbanu 2003, A Coruñi 2005, Moskvi 2007., Santiagu 2009., Parizu 2011. i Dresdenu 2013. Rad Once is not enough – Recycle Marinka Cirkvenčića izložen u Barceloni uvršten je poslije u poster UNICEF-a Children Draw the World, a Compass Card Anite Matković, izložen u Stockholmu, proglašen je jednim od pobjednika.

 

Once is not enough – Recycle

Marinko Cirkvenčić

Compass Card

Anita Matković

 

Crtež World Map Ranka Vukovića izložen u Pekingu, izabran je za ilustraciju na naslovnici knjige Elementi kvalitete prostornih podataka (urednici izvornika S. C. Guptill i J. L. Morrison, preveli D. Tutić i M. Lapaine) što ju je izdala Državna geodetska uprava u Zagrebu, 2001. Eco map of the World Amele Kičić izložena u Pekingu, uvrštena je kao ilustracija u stolni kalendar što ga je za 2004. godinu, a u povodu Međunarodne kartografske konferencije u Durbanu, izdao the Council for Geoscience iz Južne Afrike u suradnji s ICA-om.

 

World Map

Ranko Vuković

Eco map of the World

Amela Kičić

 

Šest dječjih radova iz Hrvatske objavljeno je u knjizi Children Map the World što su je uredili J. M. Anderson, J. Atwal, P. Wiegand i A. Auringer Wood (ESRI Press, Redlands, California, 2005). Natjecateljski rad za izložbu u Barceloni My Island Ivane Miličević izabran je za naslovnicu 5. broja časopisa Kartografija i geoinformacije. U drugom svesku knjige Children Map the World koju su uredili T. Bandrova, J. R. Nunez, M. Konecny i J. Atwal (ESRI Press, Redlands, California, 2010) objavljen je rad šestogodišnjeg Elvisa Plantaka iz Varaždina A Map of the World in Colors for Dancing. Isti dječji rad objavljen je i na naslovnici 8. broja časopisa Kartografija i geoinformacije.

 

Rad My Island Ivane Miličević

A Map of the World in Colors for Dancing

na naslovnici 5. broja časopisa

Kartografija i geoinformacije

Rad Elvisa Plantaka

A Map of the World in Colors for Dancing

na naslovnici 8. broja časopisa

Kartografija i geoinformacije

 

Već tradicionalno na Festivalu znanosti što se održava u travnju u Tehničkom muzeju u Zagrebu Hrvatsko kartografsko društvo organizira svečanu dodjelu zahvalnica i prigodnih poklona djeci čiji su radovi izabrani na natječaju Nagrade Barbara Petchenik za dječju kartu svijeta.

 

Dodjela priznanja na Festivalu znanosti u travnju 2012. godine za sudjelovanje na natječaju Nagrade Barbara Petchenik za dječju kartu svijeta

 

Zahvaljujemo svim učenicima te njihovim voditeljima i nastavnicima koji su poslali radove. Čestitamo onima koji su izabrani i čiji su crteži bili na izložbama.

 

 

Hrvatska na međunarodnoj izložbi dječjih crteža 2017. u Washingtonu
Nagradu Barbara Petchenik pokrenulo je Međunarodno kartografsko društvo (International Cartographic Association – ICA) 1993. godine kao uspomenu na Barbaru Petchenik, dopredsjednicu toga društva i kartografkinju koja je cijeli život radila s kartama i djecom. Nagrade se dodjeljuju svake druge godine za vrijeme međunarodne kartografske konferencije, po mogućnosti barem jedna za svaki kontinent, s posebnom pažnjom posvećenom dobi djeteta koje je nacrtalo crtež. Ciljevi natjecanja su promoviranje dječjeg kreativnog prikazivanja svijeta u grafičkom obliku, poboljšanje njihove kartografske percepcije i percepcije okoline.
Natjecanje u Hrvatskoj provelo je Hrvatsko kartografsko društvo. Na natječaj je stiglo 306 dječjih likovnih radova.
 
Naziv i adresa ustanove Mentor/i Br. radova
Dječji vrtić Nova Gradiška
Područni objekt „Vjeverica” – Staro Petrovo Selo
Trg dr. Franje Tuđmana 2
35400 Nova Gradiška
Karolina Čurčić, odgojiteljica
Gordana Valešić, odgojiteljica
7
Dječji vrtić „Šegrt Hlapić”
Dobriše Cesarića 4
10360 Sesvete

 

4
Dječji vrtić „Čira-čara”
Anina 27
42000 Varaždin
Valentina Magaš, odgojiteljica
Žaklina Antolić, odgojiteljica
12
Dječji vrtić „Zeko”
Juraja Križanića 96
42000 Varaždin

 

3
Dječji vrtić Lojtrica
Smendrovićeva 9
10408 Velika Mlaka
Marija Kmet, odgojiteljica
Katarina Sučić, odgojiteljica
Petra Gotal, odgojiteljica
Marija Cvetković Sam, odgojiteljica
9
Dječji vrtić Grigora Viteza
Ratarska 5
10000 Zagreb
Dijana Horvat, odgojiteljica
Vlasta Loborec, odgojiteljica
5
Dječji vrtić „Kustošija”
Područni objekt Vrbani III
Palinovečka 40
10000 Zagreb
Almira Antolić, odgojiteljica
Renata Belinić, odgojiteljica
Jana Pavičić, odgojiteljica
Iva Pavlić, odgojiteljica
2
Dječji vrtić „Maksimir”
Aleja Antuna Augustinčića 4
10000 Zagreb
Marija Jukić, odgojiteljica
Kristina Kutleša, odgojiteljica
Sandra Zjačić Ljubučić, odgojiteljica
Vanja Šuško, odgojiteljica
Ines Vrsalović Nardelli, odgojiteljica
Anamarija Klišanić, odgojiteljica
Jadranka Barać, pedagoginja
10
Centar kulture na Peščenici – KNAP
Ivanićgradska 41a
10000 Zagreb

 

10
Osnovna škola „Antun Matija Reljković”
Bebrina bb
35254 Bebrina
Katarina Kekez, prof. pedagogije i povijesti umjetnosti
7
Osnovna škola Izidora Poljaka Višnjica
Područna škola Julijane Erdödy Drašković Cvetlin
Jazbina Cvetlinska 122
42253 Bednja

 

1
III. osnovna škola Bjelovar
Tome Bakača 11d
43000 Bjelovar
Suzana Turković, učiteljica razredne nastave
9
Osnovna škola Matija Antun Reljković
Šetalište dr. Franje Tuđmana 3
32272 Cerna

 

12
Osnovna škola Zvonka Cara
Kotorska 13
51260 Crikvenica

 

9
Osnovna škola Čavle
Čavja 47
51219 Čavle

 

4
Osnovna škola Donja Stubica
Toplička 27
49240 Donja Stubica
Kristina Lacković, prof. geografije
5
Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog
Dragutina Stražimira 24
10382 Donja Zelina
Jasenko Dominović, učitelj likovne kulture
12
Osnovna škola dr. Jure Turića
M. Kraljevića 15
53000 Gospić
Ljubica Ilievska, učiteljica razredne nastave
10
Osnovna škola Jakovlje
Stubička 2
10297 Jakovlje
Ivana Mikić, učiteljica likovne kulture
2
Osnovna škola „Janjina”
Janjina 71
20246 Janjina
Dijana Bošković, učiteljica povijesti i geografije
13
Osnovna škola „Klinča Sela”
Amruševa 32
10452 Donja Zdenčina

 

2
Osnovna škola Dubovac
Primorska 9
47000 Karlovac
Jasna Višnić, prof. geografije
30
Osnovna škola braće Radića
Školska 20
10312 Kloštar Ivanić
Vlasta Tolić, učiteljica likovne kulture
24
Osnovna škola „Kardinal Alojzije Stepinac”
Krašić b.b.
10454 Krašić

 

7
Osnovna škola Izidora Poljaka Višnjica
Donja Višnjica 155
42250 Lepoglava

 

1
Osnovna škola Viktora Cara Emina
9. rujna 4
51415 Lovran
Snježana Kovačević, učiteljica razredne nastave
3
Prva osnovna škola Ogulin
Bolnička ulica 11
47300 Ogulin
Nada Božićević, učiteljica razredne nastave
5
Osnovna škola Oroslavje
Antuna Mihanovića 6
49243 Oroslavje
Ankica Šuk, učiteljica razredne nastave, savjetnica
3
Osnovna škola Franjo Krežma Osijek
K. A. Stepinca 7
31000 Osijek

 

1
Osnovna škola Ivan Goran Kovačić
Gora 61a
44250 Petrinja
Davorka Lovrić Vlašić, prof. geografije
4
Osnovna škola Veruda
Banovčeva 27
52100 Pula
Ivan Gambiroža, prof. geografije
3
Osnovna škola Rajić
Trg hrvatskih branitelja 6
44323 Rajić
Mira Čuvidić, učiteljica razredne nastave
8
Osnovna škola „Brajda”
Ivana Rendića 6
51000 Rijeka
Petra Pinturić, prof. geografije
1
Osnovna škola Podmurvice
Podmurvice 6
51000 Rijeka

 

2
Osnovna škola Zadarski otoci
Područni odjel Silba
23295 Silba

 

2
Osnovna škola Viktorovac
Aleja narodnih heroja 2
44103 Sisak
Višnja Tadić, prof. geografije
6
Osnovna škola „Đuro Pilar”
Vinogorska 1
35105 Slavonski Brod
Ivan Ilišević, prof. geografije i povijesti
7
Osnovna škola Petar Zoranić
Stankovci 222
23420 Stankovci

 

1
Osnovna škola Stjepana Cvrkovića
Vladimira Nazora 18a
32284 Stari Mikanovci

 

1
Osnovna škola Budaševo – Topolovac – Gušće
Trg Marijana Šokćevića 1
44202 Topolovac
Maja Bezuk, učiteljica razredne nastave
Mirjana Čubaković, knjižničarka
2
Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića
Martina Pušteka 1
42223 Varaždinske Toplice
Drago Ilić, prof. povijesti i geografije
5
Osnovna škola Zadarski otoci
Trg Damira Tomljanovića Gavrana 2
23000 Zadar

 

7
Osnovna škola Bartola Kašića
Vrisnička 4
10000 Zagreb
Tanja Sarjanović, prof. geografije
1
Osnovna škola Dobriše Cesarića
Ksavera Šandora Đalskog 29
10000 Zagreb
Josipa Kos Šrbec, prof. likovne kulture
5
Osnovna škola Jordanovac
Područna škola Kozjak
Kozjak 27
10000 Zagreb
Ana Opuvačić, učiteljica razredne nastave
1
Osnovna škola Miroslav Krleža
Kaptol 16
10000 Zagreb
Ankica Matejaš Vavžik, prof. geografije
3
Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek
Krbavska bb
31000 Osijek
Julka Dukić, prof. geografije
Dražen Brkić, mag. art.
11
X. gimnazija „Ivan Supek”
Klaićeva 7
10000 Zagreb
Sanja Benaković, prof. geografije
2
Nela Matešić, 6 god.
Krešimirova obala 54
23000 Zadar

 

1
Katarina Blažek, 10 god.
Prvomajska 64
40324 Goričan

 

1
Viktorija Vuković, 10 god.
Miklinovec 196
48000 Koprivnica

 

1
Franjo Obranović, 13 god.
Mije Stuparica 9, Vidrenjak
44316 Velika Ludina

Nikola Balasko, prof. povijesti

1

Osnovna škola Marina Držića

Nalješkoviceva 4

10000 Zagreb

Napomena: stiglo prekasno (3. travnja 2017.)

 

8
Ukupno
306
 
Povjerenstvo u sastavu red. prof. art. Ines Krasić i doc. art. Igor Čabraja s Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Miljenko Lapaine i doc. dr. sc. Ivka Kljajić s Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izabralo je šest najboljih dječjih radova na temu "Volimo karte" (We love maps) koji će biti izloženi na izložbi dječjih radova u sklopu 28. međunarodne kartografske konferencije u Washingtonu D.C., 2–7. srpnja 2017.
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Izabrani djecji radovi/Marta Odak.jpg 
Marta Odak (6), Izlet u Australiju / A trip to Australia
Dječji vrtić Grigora Viteza, Ratarska 5, 10000 Zagreb
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Izabrani djecji radovi/Marija Ivok.jpg 
Marija Ivok (12), Što je karta bez boje? / What’s a map without colour?
Osnovna škola Dubovac, Primorska 9, 47000 Karlovac
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Izabrani djecji radovi/Ema Besic.jpg
Ema Bešić (12), Afrika /Africa
Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog, Dragutina Stražimira 24, 10382 Donja Zelina
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Izabrani djecji radovi/Lana Ro+zman.jpg 
Lana Rožman (13), I bez najmanjeg detalja svijet ne bi bio isti / Even without the tiniest detail the world wouldn’t be the same
Osnovna škola Dubovac, Primorska 9, 47000 Karlovac
 
 tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Izabrani djecji radovi/Barbara Cuvidic.jpg
Barbara Čuvidić (13), Moja zemlja / My Earth
Osnovna škola Rajić, Trg hrvatskih branitelja 6, 44323 Rajić
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Izabrani djecji radovi/Rea Condric.jpg 
Rea Čondrić (15), Biramo što ćemo učiniti sa svijetom / We choose what we do with the world
Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Krbavska bb, 31000 Osijek
 
 
Uz šest pobjedničkih radova, žiri je odlučio pohvaliti još 15 dječjih radova:
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Dominik Bresan.jpg
Dominik Brešan (5), Dominikova karta svijeta / Dominik’s word map
Centar kulture na Peščenici – KNAP, Ivanićgradska 41a, 10000 Zagreb
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Dominik Bresan.jpg
Klara Guštek (6), Veselimo se gledati kartu / Looking on the map made us joyful
Dječji vrtić “Čira-čara”, Anina 24, 42000 Varaždin
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Dominik Bresan.jpg
Tara Dmitrović (6), Sav moj svijet / All my world
Dječji vrtić Grigora Viteza, Ratarska 5, 10000 Zagreb
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Fruk-Mihalj-Peric.jpg
 Petra Fruk (5), Mia Mihalj (6), Veronika Perić (6), Više obrazovanja i igre za djecu u Africi / More education and play for children in Africa
Dječji vrtić Lojtrica, Smendrovićeva 9, 10408 Velika Mlaka
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Dominik Bresan.jpg
 Ena Černi (8), Naše prijateljstvo pomoći će Zemlji / Our friendship will help Earth
III. osnovna škola Bjelovar, Tome Bakača 11d, 43000 Bjelovar
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Dominik Bresan.jpg
 Marta Došen (8), Tenisice diljem svijeta / Sneakers around the world
Osnovna škola Podmurvice, Podmurvice 6, 51000 Rijeka
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Dominik Bresan.jpg
Lana Musa (10), Moj svijet / My world
Osnovna škola Matija Antun Reljković,
Šetalište dr. Franje Tuđmana 3, 32272 Cerna
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Dominik Bresan.jpg
Paola Glanjar (11), Ulice grada / Street of city
Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog, Dragutina Stražimira 24, 10382 Donja Zelina
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Dominik Bresan.jpg
Leticia Belobrajdić (12), Luda Zemlja / Crazy Earth
Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog, Dragutina Stražimira 24, 10382 Donja Zelina
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Dominik Bresan.jpg
Lucija Philips (12)
Ja sam dio svijeta – svijet u mom srcu / I am the part of the world – world in my heart
Osnovna škola Miroslav Krleža, Kaptol 16, 10000 Zagreb
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Petra Kresic.jpg
Petra Krešić (12)
Volim karte, volim svijet / I love maps, I love world
Osnovna škola „Đuro Pilar”, Vinogorska 1, 35105 Slavonski Brod
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Katarina Stepinac.jpg
Katarina Stepinac (13), Srce karti Svijeta / Heart to Earth map
Osnovna škola „Kardinal Alojzije Stepinac”, Krašić b.b., 10454 Krašić
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Nina Soric.jpg
Nina Sorić (14)
Cvijet koji drži Sunčev sustav u svojim laticama / The flower that holds the Solar system in its petals
Osnovna škola Dobriše Cesarića,
Ksavera Šandora Đalskog 29, 10000 Zagreb
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Lorena Babic.jpg
Lorena Babić (15), Svi brinemo o našoj Zemlji / Everyone cares about our Earth
Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Krbavska bb, 31000 Osijek
 
tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/2017/Pohvaljeni djecji radovi/Tin Krupilnicki.jpg
Tin Krupilnicki (15)
Mi stvaramo svijet / We create the world
Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Krbavska bb
 
U sklopu Festivala znanosti u Tehničkom muzeju u Zagrebu, 28. travnja 2017. s početkom u 13 sati Hrvatsko kartografsko društvo organizira svečanu dodjelu zahvalnica i prigodnih poklona djeci čiji su radovi na natječaju pobijedili ili pohvaljeni. Zahvalnice će se dodijeliti i njihovim mentorima (odgojiteljima, učiteljima, nastavnicima i profesorima) te svim ustanovama koje su sudjelovale na natječaju.
 
Zahvaljujemo svim natjecateljima i njihovim mentorima koji su poslali radove na natječaj.
Čestitamo onima koji su izabrani i čiji će crteži biti izloženi na izložbi u Washingtonu D.C., 2–7. srpnja 2017.
  
Ivka Kljajić i Ana Kuveždić Divjak

 

Izložba Valovi

Izložba VALOVI

Organizator Hrvatsko kartografsko društvo

Otvorenje 7. 4. 2014. u 18 sati

na Geodetskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Kačićeva 26, 1. kat

 

Ideja: Miljenko Lapaine

Primljeno: 125 dječjih crteža/radova

Žiri:

Ines Krasić, ALU

Maja Rožman, ALU

Ivka Kljajić, HKD

Martina Triplat Horvat, HKD

Miljenko Lapaine, HKD

Izložbu su postavile:

Ivka Kljajić i Martina Triplat Horvat

 

Odabrani radovi (redoslijed nije po rangu ili kvaliteti nego po datumu pristizanja u HKD):

 

 

Naslov rada (tehnika)

Ime i prezime

Razred

Škola / mentorica

1.

Marama (u potpisu Morana J.)

Morana Jednak

4. razr.

Privatna umjetnička gimnazija, Zagreb / Romina Makoter

2.

Marama (bez potpisa, plava)

Josip Novak

1. razr.

-"-

3.

Valovi (ugljen, kreda)

Martina Eling

8. razr. / 14 god.

OŠ Višnjevac, Višnjevac / Silvija Vukašinović

4.

Valovi (linorez)

Antonija Vukašinović

8. razr. / 14 god.

-"-

5.

Valovi (linorez)

Karlo Tobler

8. razr. / 14 god.

-"-

6.

Valovi (linorez)

Gabriela Peranović

8. razr. / 14 god.

-"-

7.

Valovi

(crtež flomasterom)

Suzana Virovac

2. razr.

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Osijek / Julka Dukić

8.

Save Earth... (flomaster na pauspapiru)

Rene Županić

6. razr. / 12 god.

OŠ Dubovac, Karlovac / Jasna Višnić

9.

Save Energy...

Rene Županić

6. razr. / 12 god.

-"-

10.

We must protect...(crtež olovkom, drvene bojice)

Dario Narančić

6. razr. / 12. god.

-"-

11.

Svi smo mi... (flomasteri)

Lucia Sutlić

7. razr. / 13 god.

-"-

12.

Roses are red ... (flomasteri na pauspapiru)

Lucija Čorak

6. razr. / 12 god.

-"-

13.

Val (kolaž)

Anja Oguić

3. razr.

OŠ Zamet, Rijeka / Meri Hrelja

14.

Valovi (kolaž)

Lana Jakšić

3. razr.

-"-

15.

Val (tempere)

Lucia Babić

3. razr.

-"-

16.

Val (kolaž)

Ana Čop, Ana Frigan, Lucia Babić

3. razr.

-"-

17.

Val (tempere)

Leonarda Vučetić, Ana Frigan, Ana Čop

3. razr.

-"-

18.

Valovi (akvarel, flomasteri)

Antonio Frigan

5. razr.

OŠ Zamet, Rijeka / Soka Briščik

19.

Valovi (akvarel)

Karla Kurilić

5. razr.

-"-

20.

Valovi (flomasteri)

Mateo Farkaš

8. razr.

-"-

21.

Valovi (flomaster)

Sara Babić

8. razr.

-"-

22.

Valovi (tempere)

Petra Krišković

6. razr.

-"-

23.

Valovi (kolaž)

Marin Capan

8. razr.

-"-

24.

Valovi (kolaž)

Paula Čoklo

1. razr.

III. OŠ Bjelovar, Bjelovar / Bojana Matenda

25.

Valovi (akvarel)

Ema Krnjol

1. razr.

-"-

26.

Valovi (tempera)

Antea Miklobušec

4. razr.

III. OŠ Bjelovar, Bjelovar / Nives Miljuš

27.

Valovi (kolorirani crtež)

Maja Brdar

4. razr.

III. OŠ Bjelovar, Bjelovar / Nataša Brekalo

28.

Valovi (kolorirani crtež)

Ivan Šćuric

4. razr.

-"-

29.

Valovi (kolorirani crtež)

Sara Gašpar

4. razr.

-"-

30.

Valovi (tempera)

Sara Djonaj

4. razr.

-"-

31.

Valovi (kolorirani crtež)

Sven Fot

4. razr.

-"-

32.

Valovi (kombinirana tehnika)

Erna Čizmazija

3. razr.

III. OŠ Bjelovar, Bjelovar / Suzana Turković

33.

Valovi (flomasteri)

Laura Pavić

3. razr.

-"-

34.

Valovi (flomasteri)

Laura Bačak

3. razr.

-"-

35.

Valovi (ugljen)

Luna Matoš

3. razr.

-"-

36.

Valovi

Ana Crnolatac

6. raz.

OŠ Antun Klasinc, Lasinja / Miliana Škurla

37.

 

Autor nepoznat

 

 

 

Odabrani radovi po školama:

 

 

Škola

Mentorica

Broj izloženih radova

1.

Privatna umjetnička gimnazija, Zagreb

Romina Makoter

2

2.

OŠ Višnjevac, Višnjevac

Silvija Vukašinović

4

3.

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Osijek

Julka Dukić

1

4.

OŠ Dubovac, Karlovac

Jasna Višnić

5

5.

OŠ Zamet, Rijeka

Meri Hrelja

5

6.

OŠ Zamet, Rijeka

Soka Briščik

6

7.

III. OŠ Bjelovar, Bjelovar

Bojana Matenda

2

8.

III. OŠ Bjelovar, Bjelovar

Nives Miljuš

1

9.

III. OŠ Bjelovar, Bjelovar

Nataša Brekalo

5

10.

III. OŠ Bjelovar, Bjelovar

Suzana Turković

4

11.

OŠ Antun Klasinc, Lasinja

Miliana Škurla

1

 

 

Ukupno:

36+1=37

 

www.kartografija.hr

Hrvatska na međunarodnoj izložbi dječjih crteža 2015. u Rio de Janeiru

Nagradu Barbara Petchenik pokrenulo je Međunarodno kartografsko društvo (International Cartographic Association – ICA) 1993. godine kao uspomenu na Barbaru Petchenik, dopredsjednicu toga društva i kartografkinju koja je cijeli život radila s kartama i djecom. Nagrade se dodjeljuju svake druge godine za vrijeme međunarodne kartografske konferencije, po mogućnosti barem jedna za svaki kontinent, s posebnom pažnjom posvećenom dobi djeteta koje je nacrtalo crtež. Ciljevi natjecanja su promoviranje dječjeg kreativnog prikazivanja svijeta u grafičkom obliku, poboljšanje njihove kartografske percepcije i percepcije okoline.

Natjecanje u Hrvatskoj provelo je Hrvatsko kartografsko društvo. Na natječaj je stiglo 212 dječjih likovnih radova.

  Naziv i adresa ustanove Mentor/ica Br. radova
1.
Dječji vrtić Rin Tin Tin
Glavinićev uspon 4a
52100 Pula
Serena Sirotić, odgojiteljica
Xenia Dajčić, odgojiteljica
12
2.
Dječji vrtić “Maksimir”
Aleja Antuna Augustinčića 4
10000 Zagreb
Sandra Zjačić-Ljubičić, odgojiteljica-savjetnica
Vanja Šuško, odgojiteljica-mentorica
4
3.
Dječji vrtić “Trešnjevka”
Badalićeva 2410000 Zagreb
Nada Gudek, odgojiteljica-savjetnica
Maja Košćica, odgojiteljica
Borka Batinić-Puškarić, odgojiteljica
Marina Delić, odgojiteljica
10
4.
Dječji vrtić “Čira-čara”
Anina 24
42000 Varaždin
Žaklina Antolić, odgojiteljica 4
5.
III. osnovna škola Bjelovar
Tome Bakača 11d
43000 Bjelovar
Suzana Turković, učiteljica razredne nastave
Nives Miljuš, učiteljica razredne nastave
Nataša Brekalo, učiteljica razredne nastave
16
6.
Osnovna škola Brod Moravice
Školska 3
51311 Brod Moravice
Dijana Arbanas, učiteljica
3
7.
Osnovna škola Matija Antun Reljković
Šetalište dr. Franje Tuđmana 3
32272 Cerna
Zdenka Kamenicki, učiteljica razredne nastave
1
8.
Osnovna škola Čavle
Čavle 212
51219 Čavle
 
4
9.
Osnovna škola Goričan
Školska 16
40324 Goričan
 
2
10.
Osnovna škola Julija Benešića
Trg Sv. Ivana Kapistrana 1
32236 Ilok
Kristina Hrubik, mag. art.
1
11.
Osnovna škola Dubovac
Primorska 9
47000 Karlovac
Jasna Višnić, prof. geografije
22
12.
Osnovna škola Turanj
Područna škola Cerovac Vukmanićki
Cerovac Vukmanićki 564
7000 Karlovca
Ana Prepolec Padežanin, učiteljica razredne nastave
6
13.
Osnovna škola “Braća Radić”
Miklinovec 6a
48000 Koprivnica
Sanja Pakasin, prof. likovne kulture
2
14.
Osnovna škola Viktora Cara Emina
9. rujna 4
51415 Lovran
Snježana Kovačević, učiteljica razredne nastave
4
15.
Osnovna škola Molve
Trg kralja Tomislava 10
48 327 Molva
Katica Ištvan, učiteljica
1
16.
Osnovna škola Ivan Kozarac
Zrinska 8
32245 Nijemci
Ika Lucić, prof. geografije
7
17.
Osnovna škola Jurja Dalmatinca
Ante Starčevića 12
23250 Pag
Iva Štefanac, prof. likovne kulture
4
18.
Osnovna škola Oroslavlje
Antuna Mihanovića 649243 Oroslavlje
Ankica Šuk, učiteljica razredne nastave, savjetnica
6
19.
Osnovna škola Giuseppina Martinuzzi"
Područna škola Galižana
Santoriova 1
52100 Pula
Anna Giugno Modrušan, učiteljica razredne nastave
5
20.
Osnovna škola Ivana Batelića
Ivana Batelića 1
52223 Raša
Sonja Škalamera Novak, prof. likovne kulture
2
21.
Osnovna škola Ante Starčevića
Vladimira Nazora 23
35403 Rešetari
Slađana Ninković, učiteljica razredne nastave
6
22.
Osnovna škola Podmurvice
Podmurvice 6
51000 Rijeka
Ana Troskot, učiteljica razredne nastaveLoredana Lerner, učiteljica razredne nastave
7
23.
Osnovna škola Vugrovec – Kašina
Područna škola Vugrovec
Vugrovec Donji, Augusta Šenoe 28
10360 Sesvete
Snježana Prusec Kovačić, učiteljica razredne nastave
2
24.
Osnovna škola Sesvetska Sela
Letnička 5
10360 Sesvete
Zorka Brekalo, učiteljica razredne nastave
7
25.
Osnovna škola Viktorovac
Aleja narodnih heroja 2
44103 Sisak
Višnja Tadić, prof. geografije
2
26.
Osnovna škola “Đuro Pilar”
Vinogorska 1
35000 Slavonski Brod
Ivan Ilišević, prof. geografije i povijesti
1
27.
Osnovna škola “Vladimir Nazor”
Školska 7
42214 Sveti Ilija
Ljubica Barulek, učiteljica razredne nastave
5
28.
Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića
Martina Pušteka 1
42223 Varaždinske Toplice
Drago Ilić, prof. povijesti i geografije
6
29.
Osnovna škola Vojnić
Trg Ante Starčevića 3
47220 Vojnić
Maja Belavić, učiteljica likovne kulture
1
30.
Osnovna škola Zadarski otoci
Trg Damira Tomljanovića Gavrana 2
23000 Zadar
Renata Grgurević, učiteljica razredne nastave
4
31.
Osnovna škola Marina DržićaNalješkoviceva 410000 Zagreb
Zrinka Budimir, učiteljica razredne nastave
9
32.
Osnovna škola Bartola Kašića
Vrisnička 4
10000 Zagreb
 
2
33.
Osnovna škola Jure Kaštelana
Vladimira Ruždjaka 2a
10000 Zagreb
Suzana Plevnik, učiteljica razredne nastave
11
34.
Osnovna škola Antuna Gustava Matoša
Aleja Antuna Augustinčića 12
10000 Zagreb
Ana Frühwirth, učiteljica razredne nastave
1
35
Osnovna škola Petra Preradovića
Zapoljska 32
10000 Zagreb
Alemka Miklić, prof. geografije
4
36.
Osnovna škola Trnjanska
Trnjanska cesta 99
10000 Zagreb
Ana Godinić, učiteljica razredne nastave
9
37.
Srednja škola Buzet
Antuna Cerovca-Tonića 7
52420 Buzet
Božo Tolušić, prof. geografije i povijesti
5
38.
Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek
Krbavska bb
31000 Osijek
Julka Dukić, prof. geografije
11
39.
Maja Subotić, 6 godina
Pionirska 2
51000 Rijeka
 
3
Ukupno 212

 

Povjerenstvo u sastavu izv. prof. art. Ines Krasić i doc. art. Gordana Bakić Vlahov s Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, Živa Kutnjak, prof. likovne kulture iz Osnovne škole “Vazmoslav Gržalja” iz Buzeta, prof. dr. sc. Miljenko Lapaine i doc. dr. sc. Ivka Kljajić s Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izabralo je šest najboljih dječjih radova na temu “Moje mjesto u današnjem svijetu” (My place in today’s world) koji će biti izloženi na izložbi dječjih radova u sklopu 27. međunarodne kartografske konferencije u Rio de Janeiru, 23–28. kolovoza 2015.

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/cakic.jpg

Ela Ćakić (6), Svijet kakav želim / The world asI want
Dječji vrtić Rin Tin Tin, Glavinićev uspon 4a, 52100

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/pecek.jpg

Mihael Peček (6), Mnogo puteva vodi iz Varaždina / Many roads going from Varaždin
Dječji vrtić “Čira-čara”, Anina 24, 42000 Varaždin

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/hucik.jpg

Mladen Hučik (6), Moje mjesto u današnjem svijetu / My place in today’s world
Dječji vrtić “Trešnjevka”, Badalićeva 24, 10000 Zagreb

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/ruznic.jpg

Aldijana Ružnić (8), I ja plešem u kolu svijeta / I dance with the world too
Osnovna škola Turanj – Područna škola Cerovac Vukmanićki, Cerovac Vukmanićki 56, 47000 Karlovac

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/matijevic.jpg

Gabriel Matijević (9), Nađi moj komadić zemlje / Find my piece of land
Osnovna škola Viktora Cara Emina, 9. rujna 4, 51415 Lovran

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/krizic.jpg

Marija Križić (15), Svijet je u našim rukama / The world is in our hands
Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Krbavska bb, 31000 Osijek

 

Uz šest pobjedničkih radova, žiri je odlučio pohvaliti još pet dječjih radova:

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/rovis.jpg

Ivano Rovis (5), Svijet kakav želim / The world asI want
Dječji vrtić Rin Tin Tin, Glavinićev uspon 4a, 52100 Pula

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/dervisevic.jpg

Alen Dervišević (8), Svjetlo u nebesa / The light in heavens
Osnovna škola Marina Držića, Nalješkoviceva 4, 10000 Zagreb

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/anicic.jpg

Anja Aničić (9), Dođi prijatelju, čekam te s planom! / Come my friend, I am waiting for you with the map!
Osnovna škola Viktora Cara Emina, 9. rujna 4, 51415 Lovran

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/klisanic.jpg

Karlo Koren Klišanić (11), Moje mjesto u današnjem svijetu / My place in today’s world
Osnovna škola Bartola Kašića, Vrisnička 4, 10000 Zagreb

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/Rio de Janeiro/kovacevic.jpg

Jure Kovačević (15), Prosvijetlimo svijet / Enlight the world
Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Krbavska bb, 31000 Osijek

 

U sklopu Festivala znanosti u Tehničkom muzeju u Zagrebu, 25. travnja 2015. godine s početkom u 13 sati Hrvatsko kartografsko društvo organizira svečanu dodjelu zahvalnica i prigodnih poklona djeci čiji su radovi na natječaju pobijedili ili pohvaljeni. Zahvalnice će se dodijeliti i njihovim mentorima (odgojiteljima, učiteljima, nastavnicima i profesorima) te svim ustanovama koje su sudjelovale na natječaju.

 

Zahvaljujemo svim natjecateljima i njihovim mentorima koji su poslali radove na natječaj.

Čestitamo onima koji su izabrani i čiji će crteži biti izloženi na izložbi u Rio de Janeiru.

Hrvatska na međunarodnoj izložbi dječjih crteža 2013. u Dresdenu

Na Međunarodnoj izložbi dječjih radova koja se 2013. godine na temu Moje mjesto u današnjem svijetuodržala u sklopu 26. međunarodne kartografske konferencije u Dresdenu, od 25. do 30. kolovoza 2013. bilo je izloženo 155 dječjih radova iz 30 država među kojima i 6 iz Hrvatske.

Natjecanje u Hrvatskoj provelo je Hrvatsko kartografsko društvo. Na natječaj je stigao 171 dječji crtež iz 32 školske ustanove, uključujući dječje vrtiće, osnovne i srednje škole. Žiri u sastavu doc. dr. sc. Ivka Kljajić, prof. dr. sc. Miljenko Lapaine i Ana Kuveždić Divjak s Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te izv. prof. Ines Krasić i Igor Čabraja s Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu odabrao je sljedećih šest dječjih radova za izložbu u Dresdenu:

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/pobjednici_natjecaja_2013/Aurora_Ljubicic.jpg

Aurora Ljubičić (8), Život u mreži / Life in a spider web, Osnova škola Antuna Gustava Matoša, Zagreb

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/pobjednici_natjecaja_2013/Jakov_Jugovic.jpg
Jakov Jugović (9) Čudne države / Strange countries, Osnova škola Brod Moravice, Brod Moravice

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/pobjednici_natjecaja_2013/Luka_Bilesic.jpg
Luka Bilešić (10), Moj grad u mom srcu / My city is in my heart, Osnova škola Ante Starčevića, Rešetari

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/pobjednici_natjecaja_2013/Lucija_Cosic.jpg
Lucija Ćosić (13), Tlo i čovjek – budimo suradnici / Earth and man – Let's be associates, Osnova škola braće Radića, Kloštar Ivanić

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/pobjednici_natjecaja_2013/Mateja_Kristo_1.jpg
Mateja Krišto (13), Ja sam čuvarica planete i svijeta / I am the Guardian of the Planet and the World, Osnova škola Višnjevac, Višnjevac

 

tl_files/Hkd/Obrazovanje/Djecja_kartografija/pobjednici_natjecaja_2013/Vladimir_Prodanovic.jpg
Vladimir Prodanović (15), Sačuvaj ljepotu Zemlje / Save the Eart’s beauty, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Osijek

 

Zahvaljujemo svim učenicima te njihovim voditeljima i nastavnicima koji su poslali radove. Čestitamo onima koji su izabrani i čiji su crteži bili na izložbi u Dresdenu.

Svi dječji crteži koji su bili izloženi na izložbi u Dresdenu mogu se pogledati na internetskoj adresi http://www.explokart.eu/petchenik/.

Miljenko Lapaine

Hrvatska na Međunarodnoj izložbi dječjih crteža 2011. u Parizu

Na Međunarodnoj izložbi dječjih radova koja se 2011. godine na temu Život u globaliziranom svijetu održala u sklopu 25. međunarodne kartografske konferencije Međunarodnoga kartografskog društva u Parizu, od 3. do 8. srpnja 2011. bilo je izloženo 186 dječjih radova iz 31 države među kojima i 6 iz Hrvatske.

Na poziv Povjerenstva za izložbe Hrvatskoga kartografskog društva odazvale su se 34 ustanove s ukupno 190 radova. Povjerenstvo u sastavu doc. dr. sc. Ivka Kljajić, doc. dr. sc. Robert Župan i Ana Kuveždić Divjak, dipl. ing. geod. s Geodetskoga fakulteta, mr. sc. Mira Miletić-Drder iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice iz Zagreba i Vladimir Blažanović, akademski slikar iz Zagreba, odabralo je sljedećih šest dječjih radova da predstavljaju Hrvatsku na Međunarodnoj izložbi dječjih radova u Parizu:

  1. Ima li koga? Svi želimo biti on line!, Is anybody there? Everybody wants to be on line!, Mihaela Popec, 10 god., OŠ Molve, Trg kralja Tomislava 10, 48 327 Molve
  2. I Zemlja ima svoj rođendan, The earth has its birthday, too, Ana Grgić, 10 god., OŠ Braće Radića, Školska 20, 10 312 Kloštar Ivanić
  3. Svaki čovjek je mali dio slagalice zvane svijet!, Each man is a tiny piece of the puzzle called World!, Iva Volović, 14 god., OŠ Dubovac, Primorska 9, 47 000 Karlovac
  4. Dječja karta svijeta, Children's World Map, Nikolina Popijač, 14 god. i Ana Galić, 14. god., OŠ “Đuro Ester”, Trg slobode 5, 48 000 Koprivnica
  5. Život u globaliziranom svijetu, Life in Globalized World, Fran Jalšovec, 14 god., II. OŠ Čakovec, Trg pape Ivana Pavla II. 1, 40 000 Čakovec
  6. Naš svijet bi mogao biti bolja simfonija, Our World could be a better symphony, Stjepan Pranjković, 15 god., Škola za tekstil, dizajn i primijenjene umjetnosti Osijek, Krbavska bb, 31 000 Osijek.

Međutim, međunarodni koordinatori natječaja utvrdili su da rad Život u globaliziranom svijetu, Life in Globalized World Frana Jalšovca ne zadovoljava jedan od pravila natječaja. U zamjenu za taj rad izabran je i poslan rad:

Za dug život na Zemlji, For long life on Earth, Tea Cecelja 12 god., OŠ Braće Radića, Školska 20, 10 312 Kloštar Ivanić.

Zahvaljujemo svim učenicima te njihovim voditeljima i nastavnicima koji su poslali radove. Čestitamo onima koji su izabrani i čiji su crteži bili na izložbi u Parizu.

 

Ivka Kljajić i Ana Kuveždić Divjak

 

Više...

 

Hrvatska na Međunarodnoj izložbi dječjih crteža 2009. u Čileu

Hrvatska je po osmi put sudjelovala na Međunarodnoj izložbi dječjih radova, koja se od 15. do 21. studenoga 2009. održala na temu Mnogi narodi – jedan svijet u sklopu 24. međunarodne kartografske konferencije u Santiagu, glavnom gradu Čilea.

Na poziv Povjerenstva za izložbe Hrvatskoga kartografskog društva odazvalo se 36 institucija s ukupno 159 dječjih radova. Povjerenstvo u sastavu Zlatan Vehabović, akademski slikar iz Zagreba, prof. dr. sc. Miljenko Lapaine, prof. dr. sc. Stanislav Frangeš, doc. dr. sc. Ivka Kljajić i dr. sc. Robert Župan iz Hrvatskoga kartografskog društva odabralo je sljedećih šest dječjih radova koji su predstavljali Hrvatsku na Međunarodnoj izložbi dječjih radova u Čileu:

  1. Ima jedna malena planeta, There is one little planet, Dominik Orak, 6 god., Dječji vrtić "Trešnjevka", Badalićeva 24, 10 000 Zagreb
  2. Ima jedna malena planeta, There is one little planet, Iva Jelić, 6 god., Dječji vrtić "Trešnjevka", Badalićeva 24, 10 000 Zagreb
  3. Život u globaliziranom svijetu, Living in globalized world, Anamarija Ilić, 11 god., OŠ "Šćitarjevo", Šćitarjevo 104, 10 410 Velika Gorica
  4. Ima jedna malena planeta, There is one little planet, Tara Šalov, 6 god., Dječji vrtić "Trešnjevka", Badalićeva 24, 10 000 Zagreb
  5. Krenimo u zelenu revoluciju, Headed for green revolution, Lara Vasari, 13 god., OŠ "Braće Radića", Školska 20, 10 312 Kloštar Ivanić
  6. Šume su dar zemlje, Forest as a gift of our planet, Sanja Mitrović, 15 god., Škola za tekstil, dizajn i primijenjene umjetnosti Osijek, Krbavska bb, 31 000 Osijek

Zahvaljujemo svim učenicima te njihovim voditeljima i nastavnicima koji su poslali radove. Čestitamo onima koji su izabrani i čiji su crteži bili na izložbi u Chileu.

 

Robert Župan i Miljenko Lapaine

 

Više...

Hrvatska na Međunarodnoj izložbi dječjih crteža 2007. u Moskvi

Hrvatska je po sedmi puta sudjelovala na Međunarodnoj izložbi dječjih radova koja se ove godine na temu Mnogi narodi – jedan svijet održala u sklopu 23. međunarodne kartografske konferencije Međunarodnoga kartografskog društva u Moskvi, od 4 do 10. kolovoza 2007.

Povjerenstvo za izložbe Hrvatskoga kartografskog društva, obavijestilo je hrvatsku javnost o pravilima i uputama za natječaj Nagrade Barbara Petchenik za dječju kartu svijetu za 2007. godinu. Na poziv se odazvalo 13 institucija s ukupno 97 radova.

Povjerenstvo u sastavu, prof. dr. sc. Miljenko Lapaine, prof. dr. sc. Stanislav Frangeš i dr. sc. Ivka Kljajić iz Zavoda za kartografiju i fotogrametriju Geodetskoga fakulteta, mr. sc. Mira Miletić-Drder iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice iz Zagreba i Vladimir Blažanović, akademski slikar iz Zagreba, odabralo je sljedećih pet dječjih radova koji su predstavljali Hrvatsku na Međunarodnoj izložbi dječjih radova u Moskvi:

Zahvaljujemo svim učenicima te njihovim voditeljima i nastavnicima koji su poslali radove. Čestitamo onima koji su izabrani i čiji su crteži bili na izložbi u Moskvi.

 

Ivka Kljajić

 

Više...

Hrvatska na Međunarodnoj izložbi dječjih crteža 2005. u A Coruñi

Međunarodna izložba dječjih radova na temu Mnoge zemlje – jedan svijet održala se, uz ostalo, u sklopu 22. međunarodne kartografske konferencije Međnarodnoga kartografskog društva u A Coruñi, od 9 do 16. srpnja 2005.

Povjerenstvo za izložbe Hrvatskoga kartografskog društva, obavijestilo je hrvatsku javnost o pravilima i uputama za natječaj Barbare Petchenik za 2005. godinu. Na poziv se odazvalo jedanaest institucija s ukupno 46 radova.

Povjerenstvo u sastavu, prof. mr. sc. Božidar Lapaine sa Studija dizajna pri Arhitektonskom fakultetu, prof. dr. sc. Miljenko Lapaine i prof. dr. sc. Stanislav Frangeš iz Zavoda za kartografiju Geodetskog fakulteta, te Valentin Lapaine, student psihologije na Filozofskom fakultetu i Mateja Šamec, studentica Arhitektonskog fakulteta odabralo je sljedećih pet dječjih radova za izložbu u A Coruñi:

  1. Mnoge zemlje – jedan svijet, Lots of Countries – One World, grupni rad (dvoje polaznika), 4 i 5 godina, Udruga “Hrabri telefon” – telefon za zlostavljanu i zanemarenu djecu, Program Dječja kuća Borovje, Ulica Bože i Nikole Bionde 32, 10 000 Zagreb
  2. Mnoge zemlje – jedan svijet, Lots of Countries – One World, Tena Lovreković, 12 god., OŠ “Antun Mihanović”, Mihanovićeva 35, 35 000 Slavonski Brod, nastavnica Ankica Vuletić
  3. Mnoge zemlje – jedan svijet, Lots of Countries – One World, Iva Grubišić, 12 god., OŠ “Antun Mihanović”, Mihanovićeva 35, 35 000 Slavonski Brod, nastavnica Ankica Vuletić
  4. Mnoge zemlje – jedan svijet, Lots of Countries – One World, Denis Prelević, 13 god., OŠ “Antun Mihanović”, Mihanovićeva 35, 35 000 Slavonski Brod, nastavnica Ankica Vuletić
  5. Mnoge zemlje – jedan svijet, Lots of Countries – One World, Josipa Gavran, 13 god., OŠ “Antun Mihanović”, Mihanovićeva 35, 35 000 Slavonski Brod, nastavnica Ankica Vuletić.

Zahvaljujemo svim učenicima te njihovim voditeljima i nastavnicima koji su poslali radove. Čestitamo onima koji su izabrani i čiji su crteži bili na izložbi u A Coruñi.

 

Stanislav Frangeš i Miljenko Lapaine

 

Više...

Hrvatska na Međunarodnoj izložbi dječjih crteža 2003. u Durbanu

Međunarodna izložba dječjih radova na temu Stvaranje boljeg svijeta za djecu održala se, uz ostalo, u sklopu 21. međunarodne kartografske konferencije Međunarodnoga kartografskog društva u Durbanu, od 10. do 16. kolovoza 2003.

Povjerenstvo za izložbe Kartografske sekcije Hrvatskog geodetskog društva u suradnji s Hrvatskim kartografskim društvom, obavijestilo je hrvatsku javnost o pravilima i uputama za natječaj Barbare Petchenik za 2003. godinu. Na poziv se odazvalo osam institucija s ukupno 76 radova.

Povjerenstvo u sastavu prof. mr. sc. Božidar Lapaine sa Studija dizajna pri Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Miljenko Lapaine i doc. dr. sc. Stanislav Frangeš iz Zavoda za kartografiju Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu odabralo je sljedećih pet dječjih radova za izložbu u Durbanu:

  1. Zemlja na krilima leptira, Earth on the Wings of a Butterfly, Mia Sambolec, 6. god., Dječji vrtić "Dječji svijet", Anina 2, 42000 Varaždin, odgajateljica Sanja Peček, ravnateljica i pedagoginja Ljubimka Hajdin
  2. Zamišljeni svijet, Imaginary World, Ivana Šimeković, 13. god., OŠ Gradec, Gradec 75, 10340 Gradec, profesor Jasenko Dominović
  3. Moj svijet, My World, Tamara Smetiško, 14 god., 1. OŠ Vrbovec, Trg Petra Zrinskog 2, 10340 Vrbovec
  4. Ledeni svijet, Ice World, Ana Sabelja, 13. god., OŠ Gradec, Gradec 75, 10340 Gradec, profesor Jasenko Dominović
  5. Moj svijet, My World, Kristina Hajak, 13. god., 1. OŠ Vrbovec, Trg Petra Zrinskog 2, 10340 Vrbovec.

Zahvaljujemo svim učenicima i njihovim nastavnicima koji su poslali radove. Čestitamo onima koji su izabrani i čiji su crteži bili na izložbi u Durbanu.

 

Stanislav Frangeš i Miljenko Lapaine

 

Više...

Hrvatska na Međunarodnoj izložbi dječjih crteža 2001. u Pekingu

Međunarodna izložba dječjih radova na temu karte svijeta (natječaj Barbare Petchenik) održana je od  6. do 10. kolovoza 2001. u Pekingu u sklopu 20. međunarodne kartografske konferencije.

Povjerenstvo za izložbe, koje je na svojoj 24. sjednici konstituirala Sekcija za kartografiju Hrvatskoga geodetskog društva, obavijestilo je hrvatsku javnost o pravilima i uputama za natječaj Barbare Petchenik za 2001. napisima u javnim glasilima i stručnim časopisima te dopisima odgojno-obrazovnim institucijama. Na poziv se odazvalo deset institucija s ukupno 85 radova.

Povjerenstvo u sastavu Tomislav Buntak, ravnatelj Centra za kulturu i informacije Maksimir i dopredsjednik Hrvatskoga društva pedagoga likovnih umjetnosti, prof. dr. sc. Miljenko Lapaine i doc. dr. sc. Stanislav Frangeš iz Zavoda za kartografiju Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu odabralo je sljedećih pet dječjih radova za izložbu u Pekingu:

  1. Karta svijeta, autorica Iva Matijević (14 god.), O.Š Antun Gustav Matoš, Aleja A. Augustinčića 12, 10 000 Zagreb
  2. Karta svijeta, autor Ranko Vuković (13 god.), O.Š. Antun Mihanović, Mihanovićeva 35, 35 000, Slavonski Brod
  3. Apstraktna karta, autorica Ana Bilić (14 god.), O.Š. August Šenoa, Selska cesta 95, 10 000 Zagreb
  4. Puž . planet, autor Lazar Cvjetković (13 god.), O.Š. Dr. Andrija Mohorovičić, Ul. D. Gervaisa 2, 51 211 Matulji
  5. Ekološka karta svijeta, autorica Amela Kičić (13 god.), I. osnovna .kola Varaždin, Ul. kralja P. Krešimira IV. 10, 42 000 Varaždin.

 

Stanislav Frangeš, Miljenko Lapaine i Mirko Husak

 

Više...

Hrvatska na Međunarodnoj izložbi dječjih crteža 1999. u Ottawi

Međunarodna izložba dječjih radova na temu karta svijeta (natječaj Barbare Petchenik) održana je od 14. do 21. lipnja 1999. u Ottawi u sklopu 19. međunarodne kartografske konferencije i 11. generalne skupštine Međunarodnoga kartografskog društva.

Povjerenstvo za izložbe, koje je na svojoj 16. sjednici konstituirala Sekcija za kartografiju Hrvatskoga geodetskog društva, obavijestilo je hrvatsku javnost o pravilima i uputama na natječaj Barbare Petchenik za 1999. nizom napisa u javnim glasilima i stručnim časopisima te u radioemisiji. Na poziv se odazvalo deset odgojno-obrazovnih institucija, od dječjeg vrtića, preko osnovnih škola do gimnazije, s ukupno 65 radova.

Povjerenstvo u sastavu Ana Šobat, prof., predsjednica Hrvatske udruge nastavnika likovnih umjetnosti, prof. Josip Roca, predsjednik Hrvatskoga društva vizualno-likovne kulture, doc. dr. sc. Miljenko Lapaine i dr. sc. Stanislav Frangeš iz Zavoda za kartografiju Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, odabralo je sljedećih pet radova za izložbu u Ottawi:

Tomica Belcar, 7 i Filip Horvat, 7 Planet Zemlja Varaždin
Ranko Vuković, 12 Karta svijeta Slavonski Brod
Lazar Cvjetković, 11 Karta olovnog Sunca Matulji
Vlatka Klišanin, 14 Kartografija Zagreb
Dunja Martić, 14 Kartografija Zagreb

 

Stanislav Frangeš, Miljenko Lapaine

Hrvatska na Međunarodnoj izložbi dječjih crteža 1997. u Stockholmu

Hrvatska je 1997. godine po drugi puta sudjelovala na izložbi dječjih radova na temu karta svijeta koja je održana na 18. međunarodnoj kartografskoj konferenciji u Stockholmu.

Na poziv se, s ukupno 78 radova, odazvalo sedam odgojno-obrazovnih ustanova. Povjerenstvo u sastavu  Jospi Roca (predsjednika, Hrvatsko društvo vizualno-likovne kulture), Krešimir Oremović (Akademija likovnih umjetnosti i Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta), Stanislav Frangeš (Zavod za kartografiju Geodetskog Fakulteta) te Miljenko Lapaine (Sekcija za kartografiju), odabralo je u skladu s uputama pet radova:

Anita Matković, 14 Compass Card Slavonski Brod
Vito Boševski, 5 A Map Zagreb
Ivana Mikulan, 15 Black and White World Zagreb
Nenad Kahrimanov, 14 World Map Zagreb
Vesna Bulešić, 14 World in Different Forms Slavonski Brod

 

Miljenko Lapaine

Hrvatska na Međunarodnoj izložbi dječjih crteža 1995. u Barceloni

Hrvatska je 1995. po prvi puta sudjelovala na izložbi dječjih radova. Na poziv se odazvalo se osam odgojno-obrazovnih institucija, od dječjih vrtića, preko osnovnih škola do gimnazije, s ukupno 81 radom. Povjerenstvo u sastavu mr. sc. Božidar Lapaine (predsjednik, docent na Studiju dizajna) i Miljenko Lapaine odabrali su u skladu s uputama pet radova za Barcelonu:

Iva Vitik, 12 Happy World Map Zagreb
Marinko Cirkvenčić, 15 Once in not Enough – Recycle Zagreb
Dubravka Nikšić, 11 Cheerful World Map Zagreb
Ivana Miličević, 14 Moj otok Zagreb
Davor Crnogorac, 15 1001 World Zagreb

 

Miljenko Lapaine